Myš domácí

7. července 2013 v 14:33 | Rich |  Jak na myši


Vzhled
Myš domácí se přizpůsobila životu v lidské společnosti tak dokonale, že jí například v chladném prostředí naroste podstatně delší a hustší srst. Dokáže žít a dokonce odchovat mláďata i v chladicím boxu. Srst je tedy hodně teplá a hustá, vydává charakteristický zápach. Její barva může být žlutohnědá až šedočerná. Členové téže kolonie si při péči o srst vzájemně pomáhají. Myš domácí má výborný sluch. Vnímá tóny do frekvence 100 kHz (to je o 80 kHz více než člověk). Aby se myši dorozuměly navzájem a při hledání ztracených mláďat, používají vysoké pískavé tóny. Čich je velmi ostrý, pomáhá objevovat potravu a stopy po jiných myších. Za to zrak má velmi slabý, velké předměty pozná pouze zblízka. Myš domácí má těla 7 - 10 cm, ocas je o něco kratší než tělo. Její hmotnost se pohybuje kolem 30 g.
Rozšíření

Po celém světě poblíž lidských sídel s výjimkou Arktidy, Antarktidy a některých džunglí. "Volně" žije na polích a v řídkých lesích.
Ochrana

Myš domácí se všude množí rychle a bez problémů a odolává všem pokusům člověka o její vyhubení. V jedné sýpce bylo za jedinou noc zahubeno 70 000 myší, jejich kolonie však přesto přežila.
Český název
Myš domácí
Latinský název
Mus musculus
Pohlavní dospělost
V 6. týdnu
Doba březosti
19 - 20 dní
Rozšíření v ČR
lesích, na polích, v parcích, poblíž lidských sídel
Rozšíření ve světě
Po celém světě, krom Arktidy a Antarktidy + džunglí
Potrava
Semena, obilná zrna, lidské potraviny
Délka těla s hlavou
7 - 10 cm
Způsob života
Žije ve volných koloniích
Délka života
V přírodě 1,5 - 3 roky
Hmotnost
Asi 30 g
Ochrana
Ne
Zdroj:příroda.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama