Duben 2017

Garfield on the Town - Videokazeta z roku 1986 VS zremastrovaný film

29. dubna 2017 v 15:48 | Rich |  Elektronika

Jelikož se rád zajímám o staré multimediální nosiče a zároveň o kreslené seriály, pořídil jsem si videokazetu "Garfield on the Town" z roku 1986 (samotná animace je z roku 1983)

Budu zde porovnávat určité části - čím viniká videokazeta a čím naopak kopie z internetu. Abych samozřejmě mohl něco porovnávat na počítači, musel jsem moji VHS zremasterovat pomocí SONY DVD rekordéru.
Garfield on the Town (scan mojí videokazety)

1. "Proč? Protože prostě 80. léta"
Jasně, mluvím o intru tel. stanice "Channel 5", která má intro na začátku VHS kazety ve stylu 80. let.
Channel 5 intro, z mé VHS.

2. Porovnávání - začátek animace
Vám se asi bude více líbit kvalitně zremasterovaná verze z internetu (vlevo), ale já dávám přednost staré kopii (vpravo). Také jsou na VHS verzi značné filmové škrábance, které na internetové verzi jsou odstraněné.
Vlevo - DVD verze, Vpravo - VHS verze.
To, co nemůžete vidět: ZVUK na VHS je (asi z levné techniky) bez basů - spíše v tom má ruce vyšší zvuk na VHS.

3. Porovnávání - "Ach, to zákeřné přetáčení při přehrávání..."
Zde je obrázek telefonujícího Jona - na lupě můžete vidět v tomto případě sice nepatrnou čáru, ale v jiných případech, kterých tam bylo více, jsou tyto čáry velmi otravné.
Zvětšeno - nepatrná otravná linka.

4. Špatná pověst VHS
Když přehráváte doma nějakou VHS ze studia na elektronkové televizi (576 linií), tak si můžete myslet, že tohle je kvalita skoro jako z DVD, ba i někteří krátkozrací toto dokáží nazvat HD.
Ano, porovnám zde kvalitu obrazu. Internetová kopie je sice ve Full HD (ano, profesionální filmy v 80. letech byly dokonce i 4K), ale i tak je VHS docela nekvalitní v poměru s DVD.
Zde je Full HD verze (vlevo) a VHS verze (vpravo). MOŽNÁ, když si toto promítnete na staré, malé obrazovce, tak to bude vypadat stejně. Jenže jak toto otevřete na SAMSUNG smart TV, je to úplná katastrofa.
Zkuste toto otevřít na vaší největší obrazovce.
ALE PROČ VHS V POMĚRU I S DVD, JE HORŠÍ, KDYŽ MAJÍ NA VÝŠKU 576 BODŮ?
Odp.: Ano, oboje mají na výšku 576 bodů. Ale: VHS má 576 LINIÍ NA VÝŠKU, zatímco DVD má 576 PIXELŮ na výšku.
Ale proč to tak je?? Staré analogové obrazovky měly vždy místo pixelů linie. Tudíž i VHS měly linie. DVD má PIXELY. Na každém obrázku z DVD jich je 414720. Tak to porovnejte, a možná mě začnete chápat.


PS.: Pokud se zajímáte, tak ANO, někdo vynalezl tzv. D-VHS, což byla Digitální Videokazeta, na kterou jste mohli nahrát záznam až ve FULL HD.


Pokud moji VHS chcete, tak "bohužel" jsem vám ji sebral - ale nebojte se - ta moje byla snad jediná na e-bayi, ale můžete sehnat videokazety se stejnou nahrávkou z jiného roku.