Prosinec 2017

Asus Transformerbook T302CA (Recenze)

25. prosince 2017 v 9:29 | Rich |  Elektronika

Jak už jeho cena napovídá, je to 2 v 1 laptop pro pokročilé. Je úplně dokonalý, nebo ne? Tak si přečtěte tuto upřímnou recenzi.

První dojem
Hned, jak jsem otevřel jeho krabici, uvnitř čekala druhá, ovšem stylová krabice obsahující samotný laptop, USB-C na 2x USB 3.0, USB-C nabíječku a pokud vám to e-shop nabídl, měl by tam být i stylus s AAAA baterií. Před prvním zapnutím se musel chvíli nabíjet, s tím ovšem počítám.

Výbava samotného laptopu
Laptop má na horní straně tlačítko na zapnutí, na levé straně vyjmutelného monitoru je ovládání hlasitosti a Windows start tlačítko, na pravé straně jsou 2 USB-C - 1 k nabíjení a 2. standartní, ovšem do něj můžete připojit adaptér na USB-C na HDMI - ano, tento laptop je tak malý, že se do něj bohužel nevešlo HDMI společně s Ethernet. Poté je zde výstup sluchátek s mono vstupem na mikrofon. Dolní část počítače obsahuje 2x USB 2.0, takže pro rychlejší přenos dat radši používám USB-C. Zezadu je vstup na micro-SD karu, pokud je třeba rozšířit úložiště.
Počítač má SSD, použitelné úložiště je asi 440GB. RAM je 8GB. Počítač obsahuje dvoje baterie - jednu v klávesnici a druhou ve vyjmutelné obrazovce, ve které je umístěno i SSD, proto se na nerovném povrchu, otevřená dokořán do svých max. 120 stupňů špatně vyvažuje. Práce společně s dokovací stanicí je vhodná tedy spíše do kanceláře, než do auta, kde bude počítač sedět na nohách. Obrazovka je hladká, snadno ovladatelná.

Hlavní výhody?
  • Počítač je rychlý, klidný
  • S 2 bateriemi vydrží déle
  • Rozšiřitelné úložiště s micro-SD
  • Vyjmutá obrazovka působí jako tablet, je možno měnit i orientaci.
Hlavní nevýhody?
  • Chybí port HDMI a Ethernet
  • Obrazovka není v dokovací stanici úplně zafixovaná, může se při cestě např. autem velmi třepat.


Pokud váš vybraný počítač má třeba menší disk, než je uvedeno zde tak možná k němu nebudou sedět i další informace.

FAT32, NTFS a exFAT. Co to je?

21. prosince 2017 v 19:40 | Rich |  Elektronika

Pokud vás zajímá, jaký je rozdíl mezi FAT32, NTFS a exFAT, tak jste zde správně. Nebudu to totiž psát nijak odborně.

FAT32
FAT32 je typ formátování disku, uveden v roce 1997. Jelikož je takto starý, je široce podporovaný od Windowsů až po Androidy. Bohužel má následující nevýhodu: Nemůžete na tyto disky ukládat soubory větší než 4GB. V té době to bylo jedno, jelikož tehdejší HDD nedosahovaly velkých kapacit.
Shrnutí FAT32: Vhodné pro nenáročné uživatele pracující s dokumenty a ostatními soubory menší než 4GB. Je široce podporovaný.
NTFS
NTFS má sice větší historii než FAT32 (navrženo v 80. letech), ale stále má výhody i nevýhody. Výhodou je, že 4GB pro soubor není omezení; můžete kopírovat daleko větší soubory. Ovšem je problém s inkompatibilitou: Androidy, Macy a Linuxy je umí jenom číst, neumí zapisovat data. Není čitelný například hodně televizemi.
Shrnutí NTFS: Je nejvhodnější pro lidi, kteří kopírují filmy a atd. mezi Windowsy. Pro ostatní uživatele je nevhodný. (Pozn.: Některé starší Androidy neumí ani číst NTFS, v tomto případě je třeba si připlatit za aplikaci)
exFAT
exFAT byl uveden v roce 2006. Sice je docela nový, je široce podporovaný. Nemá doslova téměř chybu - můžete zapisovat a číst soubory větší než 4GB téměř na všech zařízeních.Kompletní shrnutí: FAT32 jen pro nenáročné uživatele. NTFS pro uživatele Windows. exFAT vhodný pro všechny.

Jaké disky jak formátovat? FAT32 je nejvhodnější pro USB disky dosahujících menších kapacit. NTFS je vhodný pro HDD, které jsou používány Windows uživateli. exFAT je nejlepší pro USB disky větší než 16GB (například já mám 128GB exFAT a přečte jí všechno).