FAT32, NTFS a exFAT. Co to je?

21. prosince 2017 v 19:40 | Rich |  Elektronika

Pokud vás zajímá, jaký je rozdíl mezi FAT32, NTFS a exFAT, tak jste zde správně. Nebudu to totiž psát nijak odborně.

FAT32
FAT32 je typ formátování disku, uveden v roce 1997. Jelikož je takto starý, je široce podporovaný od Windowsů až po Androidy. Bohužel má následující nevýhodu: Nemůžete na tyto disky ukládat soubory větší než 4GB. V té době to bylo jedno, jelikož tehdejší HDD nedosahovaly velkých kapacit.
Shrnutí FAT32: Vhodné pro nenáročné uživatele pracující s dokumenty a ostatními soubory menší než 4GB. Je široce podporovaný.
NTFS
NTFS má sice větší historii než FAT32 (navrženo v 80. letech), ale stále má výhody i nevýhody. Výhodou je, že 4GB pro soubor není omezení; můžete kopírovat daleko větší soubory. Ovšem je problém s inkompatibilitou: Androidy, Macy a Linuxy je umí jenom číst, neumí zapisovat data. Není čitelný například hodně televizemi.
Shrnutí NTFS: Je nejvhodnější pro lidi, kteří kopírují filmy a atd. mezi Windowsy. Pro ostatní uživatele je nevhodný. (Pozn.: Některé starší Androidy neumí ani číst NTFS, v tomto případě je třeba si připlatit za aplikaci)
exFAT
exFAT byl uveden v roce 2006. Sice je docela nový, je široce podporovaný. Nemá doslova téměř chybu - můžete zapisovat a číst soubory větší než 4GB téměř na všech zařízeních.Kompletní shrnutí: FAT32 jen pro nenáročné uživatele. NTFS pro uživatele Windows. exFAT vhodný pro všechny.

Jaké disky jak formátovat? FAT32 je nejvhodnější pro USB disky dosahujících menších kapacit. NTFS je vhodný pro HDD, které jsou používány Windows uživateli. exFAT je nejlepší pro USB disky větší než 16GB (například já mám 128GB exFAT a přečte jí všechno).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama